Serwis obecny w sieci od 1996 roku! Bogaty zbiór unikalnych zdjęć i grafik Kalisza! Historia miasta od dziejów prastarych po II wojnę światową! Opisy obiektów architektonicznych oraz życia w dawnym Kaliszu! Kronika ważnych wydarzeń historycznych! Najstarsze zachowane plany miasta on-line! Czytelnia starych książek on-line! Skrócona historia miasta w 17 wersjach językowych!

Dawny Kalisz
O serwisie

Piękna i bogata historia Kalisza oraz jego fascynująca architektura inspirują wielu badaczy i artystów. Pod natchnieniem uroku tego wspaniałego miasta został stworzony serwis, którego zadaniem jest przybliżenie Wam niesamowitej historii Kalisza. Znajdziecie tutaj m.in. setki grafik, stare i współczesne fotografie, najstarsze zachowane plany miasta oraz charakterystykę obecnych i tych już nieistniejących zabytków. Istotne miejsce zajmują również opisy ważnych wydarzeń historycznych oraz życia codziennego w dawnym Kaliszu.

W najnowszą historię Kalisza wplata się historia tej witryny, która istnieje nieprzerwanie od 1996 roku. Był to jeden z pierwszych serwisów opisujących tak dogłębnie historię jednego miasta, a do tej pory DAWNY KALISZ jest jedną z największych niezależnych witryn poświęconych historii konkretnej miejscowości. Nie byłoby tak rozbudowanego serwisu internetowego bez Jerzego Aleksandra Splitta, dyrektora Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, który jest autorem przeważającej części tekstów.

Dwukrotnie była zmieniana szata graficzna serwisu, by coraz lepiej dostosować ją do Waszych potrzeb. W roku 2002 oprócz nowego wizerunku witryna wzbogaciła się o nowe informacje oraz materiały ikonograficzne. Wtedy również utworzone zostały obcojęzyczne wersje przedstawiające najważniejsze fakty z historii miasta. Obecnie dostępnych jest 17 wersji językowych, w tym chińska, arabska oraz hebrajska.

Obecny kształt serwis uzyskał w kwietniu 2009 roku. roku. Celem tej zmiany było zapewnienie Wam większej swobody poruszania się po poszczególnych stronach poprzez zwiększenie przejrzystości jego budowy. Została rozbudowana również fotogaleria, gdzie dawny Kalisz, widziany z drugiej strony obiektywu, jest równocześnie tętniącym życiem współczesnym miastem. Witryna została uzupełniona o bibliotekę starych książek oraz reklam prasowych przetworzonych do wersji elektronicznej. Można tu znaleźć także filmy poświęcone naszemu miastu, wiele unikalnych fotografii, mapy oraz grafiki dawnego Kalisza. W wolnym czasie warto poszukać swoich korzeni w nowym dziale poświęconym genealogii.

Podobnie jak poprzednie wersje serwisu, tak i ta spotyka się z co raz większym zainteresowaniem internautów oraz licznymi wyróżnieniami. Jednak wciąż rosnąca popularność, Wasze listy i opinie oraz wzrastająca liczba osób odwiedzających stronę jest najważniejszą nagrodą.

W sierpniu 2013 została zmieniona nazwa serwisu na DAWNY KALISZ (wcześniej STARY KALISZ). Serwis otrzymał również nową prestiżową domenę www.kalisz.info.

Autor za całokształt prac związanych z witryną DAWNY KALISZ (wcześniej STARY KALISZ) został w 2007 roku uhonorowany przez Prezydenta Miasta Kalisza tytułem Honorowego Przyjaciela Kalisza.

Bardzo cenne są Wasze uwagi i opinie, a jeżeli macie ciekawe pomysły, w jaki sposób można uatrakcyjnić serwis DAWNY KALISZ – napiszcie!Redakcja serwisu STARY KALISZ:


  • Przemek Woźny
    Pomysł, projekt graficzny, fotografie, realizacja serwisu

  • Jerzy Aleksander Splitt
    Redakcja tekstów, konsultacje

  • Sylwia Woźny
    Skanowanie i obróbka materiałów ikonograficznych


Kontakt:


  • dawny@kalisz.info